Hayat | Konular | Kitaplık | İletişim

Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği

Programın Amacı

Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği programının amacı, kız meslek liseleri ile yaygın eğitim kurumlarında kuaförlük ve güzellik bilgisi alanında eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Kuaförlük ve güzellik bilgisi programında, meslek kimyası, mesleki anatomi ve fizyoloji gibi elektrik ve makine bilgisi gibi temel derslerden başka, cilt bakımı ve uygulaması, epilasyon, tırnak bakımı, saç bakımı ve yapımı, makyaj, yüz ve vücut masajı, sahne ve objektif makyajı gibi alan dersleri verilir

Ayrıca, eğitim psikolojisi, genel ve özel öğretim yöntemleri , ölçme - değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de okutulur ve uygulama yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Kuaförlük ve güzellik bilgisi öğretmeni olmak isteyenlerin, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneği, görsel uyarıcıları algılama, özellikle renkleri algılama yeteneğine sahip gelişmiş, bedence sağlam ve dayanıklı, estetik görüş sahibi, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen kimseler olmaları gerekir.

Ayrıca düşünceleri başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, kendini ve çevresini geliştirmeye istekli, yaratıcı olma gibi özellikler de bu meslekte başarı için gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Kuaförlük ve güzellik bilgisi öğretmenliği programını bitirenlere “Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmeni” unvanı verilir.

Kuaförlük ve güzellik bilgisi öğretmeni örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir,işyerlerinde uygulama yapan öğrencilerini gözlemler, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

Çalışma Alanları

Kuaförlük ve güzellik bilgisi öğretmenlerinin başlıca çalışma alanı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarıdır. İsteyenler özel bir iş yerinde kuaför ve güzellik uzmanı olarak çalışabilecekleri gibi kendi iş yerini de açabilirler.


Kategoriler

- eğitim - öğretmen - üniversite - öğrenci - meslek - sınav - Serbest Kürsü - okul - kpss - lise - başarı - MEB - ösym - dersler - YÖK - ÖSS - Milli Eğitim - İlköğretim - sbs - çocuk - Milli Eğitim Bakanlığı - ortaöğretim - ingilizce kursu - Öğrenci Affı - burs - ders - personel - fakülte - yükseköğretim - lisans - bilgisayar - öğretim - dil - atölye - teknik - Bekir Türkmenoğlu - motivasyon - atama - Biyoloji - edebiyat - doktora - dil kursu - ingilizce kursları - Hüseyin Çelik - tıp - öğretmen atamaları - stres - beslenme - yabancı dil - öğrenme

MollaCami.Com