Hayat | Konular | Kitaplık | İletişim

Fransızca öğretmeni gerekmiyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı´nın kimi uygulamalarını anlamak bazen zorlaşıyor. O kadar olumlu işler yaptığı doğru. Öğretmen atamalarına önem vermesi ve her sene 30 binin üzerinde yeni öğretmen alması-ki yeterli değil-gibi. Daha başka olumlu uygulamaları da var. Sıralamak gerekmiyor. Onlar da güzel. Ama bu güzellikler arasında yer alan bir olumsuzluk, her şeyi altüst etmeye yetiyor.
Mesela son bir kaç yıldan bu yana, öğretmen atamalarında, Fransızca öğretmen adaylarına yer verilmemesi gibi. Neden Fransızca öğretmeni alınmıyor. Bunun bir nedeni olmalı. Üstelik Fransızca ülkemize çok lazım. Çünkü AB yolunda bize en büyük engeli Fransa çıkarıyor. Dillerini bilmemek olur mu? Ayrıca bırakın Fransa´nın AB´de engel çıkarmasını, Fransızca önemli bir dil. Bu dili bilmemek gerçekten olmaz.
Bu yakınmalar sadece bana ait de değil. Bakın bir Fransızca öğretmen adayı neler söylüyor:
"Merhaba Bekir hocam. Derdimizi yazmadığımız kimse kalmadı. Ama tek bir köşe yazısı bile yayınlanmadı. Bu vurdumduymazlık mıdır, yoksa korku mudur anlamdık. Herşeyi eleştiriyoruz. Baş örtüsünden rektör atamalarına ama, eğitim!!! Bizler Fransızca öğretmenleriyiz, daha doğrusu mezunları ama atanamıyoruz. Çünkü Fransızca öğretmeni ataması yok. İspanyolca´dan Çince´ye kadar bütün diller var oysa atamalarda. Avrupa Birliği sizce de bir yalandan ibaret değil mi? Avrupa Birliği´nden İnterpol´e, UNESCO´dan BM´ye bütün Avrupa kuruluşlarının resmi yazışma dili olan Fransızca öğretmenlerinin atanmaması nasıl bir mantıktır? Üstelik bütün Avrupa´ya Fransa´nın hükmettiği ve dönem başkanlığını yaptığı bu günlerde ülkemiz adına büyük bir kayıptır. Lütfen yardımcı olun, sessiz çığlığımıza can verin. Selamlar. Orhan Yeler."
Fransızca öğretmen adayının maili böyle. Milli Eğitim Bakanlığı, inşallah bundan sonraki öğretmen atamalarında, Fransızca öğretmen adaylarını da hatırlar.


Kategoriler

- eğitim - öğretmen - üniversite - öğrenci - meslek - sınav - Serbest Kürsü - okul - kpss - lise - başarı - MEB - ösym - dersler - YÖK - ÖSS - Milli Eğitim - İlköğretim - sbs - çocuk - Milli Eğitim Bakanlığı - ortaöğretim - ingilizce kursu - Öğrenci Affı - burs - ders - personel - fakülte - yükseköğretim - lisans - bilgisayar - öğretim - dil - atölye - teknik - Bekir Türkmenoğlu - motivasyon - atama - Biyoloji - edebiyat - doktora - dil kursu - ingilizce kursları - Hüseyin Çelik - tıp - öğretmen atamaları - stres - beslenme - yabancı dil - öğrenme

MollaCami.Com