Hayat | Konular | Kitaplık | İletişim

İşte okullarda ilk dönemin takvimi

İlköğretim ve liselerde 2008-2009 eğitim-öğretim yılı bugün başlıyor. Toplam 14 milyon öğrenci ve 662 bin öğretmen yaz tatilinin ardından ders başı yapacak.

Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla Gaziantep'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in katılacağı tören düzenlenecek. Ayrıca tüm illerde de törenler yapılacak, öğrenciler ve öğretmenlerin de katılacağı heyetler, Atatürk anıtlarına çelenkler koyacak. Ankara'da da Anıtkabir ziyaret edilecek.

Okulların açıldığı gün öğrencilere ders ve çalışma kitapları ücretsiz dağıtılacak. Öğretmenlere de kılavuz kitaplar verilecek. Bu yıl öğrenci ve öğretmenlere toplam 165 milyon 854 bin 333 adet kitap dağıtılacak. Öğrencilerin ders ve çalışma kitapları poşetler içinde sıraların üzerinde hazır bulundurulacak. Poşetlerin içinde Başbakan Erdoğan ile Bakanı Çelik'in öğrencilere mesajlarını içeren bir broşür de yer alacak.

Eylül ayının 3. haftasının İlköğretim Haftası olması dolayısıyla Türkiye genelinde bazı etkinlikler yapılacak.

Bütün okullarda 15 Eylül 2008 tarihinde şenlikler düzenlenecek. Şenliklere veliler, emekli öğretmenler ile üniversitelerin eğitim fakültesi öğrencilerinin katılımı sağlanacak, ayrıca okul civarındaki yaşayan kişiler de şenliğe davet edilecek.

-ÇALIŞMA TAKVİMİ-

Öğrenciler, 2008-2009 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve yılbaşı dolayısıyla toplam 9 gün tatil yapacak.

2008-2009 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi 23 Ocak 2009'da sona erecek. Öğrenciler ve öğretmenler 26 Ocak-6 Şubat 2009 arasında yarı yıl tatili yapacak. İkinci dönem ise 9 Şubat 2009'da başlayacak. 2008-2009 eğitim-öğretim yılının son ders zili 12 Haziran 2009'da çalacak.

2009-2010 eğitim-öğretim yılının başlama tarihi ise 7 Eylül 2009 olarak belirlendi.

-ÇOCUKLARININ OKUL ALIŞVERİŞİNİ HAFTA SONUNA BIRAKAN VELİLER YOĞUN ALIŞVERİŞ YAPTIÇocuklarınım okul alışverişi hafta sonuna bırakan veliler, yoğun alışveriş yaptılar.Velilerin çoğu, pazartesi günü okula başlayacak çocuğunun giyim alışverişi için hafta sonunu tercih etti. Bu yüzden Konya'da okul kıyafetleri satan mağazaların bulunduğu Piri Mehmet Paşa Çarşısı'nda yoğunluk yaşandı.

Çarşıda okul kıyafetleri satan firmanın Medya Pazarlama Sorumlusu İbrahim Gökay, bu hafta sonunda geçen haftaya göre daha yoğun olduğunu söyledi.

Velilerin alışverişi genelde son güne bıraktıklarını ifade eden Gökay, satışların son derece iyi olduğunu bildirdi. Fiyatlar da geçen yıllara göre bir değişiklik olmadığını vurgulayan Gökay, ''Geçen yıl 5 YTL'den sattığımız önlüğü bu yıl da aynı fiyattan satıyoruz. Aynı şekilde üniforma fiyatlarında da fazla bir değişiklik olmadı'' dedi.

Çarşıda, 5 YTL'ye satılan naylon karışımı makine örgüsü önlükler büyük ilgi görürken, erkek önlükleri 5 YTL ile 40 YTL, kız önlükleri ise 6 YTL ile 45 YTL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

Erkek öğrenciler için gri pantolon, lacivert ceket, beyaz gömlek ve kravattan oluşan üniformaların fiyatları kalitesine göre 30 YTL ile 100 YTL arasında değişirken, süveter, etek, gömlek, fular ve çoraptan oluşan kız öğrenci üniformaları ise 40 YTL'den başlayan fiyatlarla mağazalarda satışa sunuluyor.

-VELİLER ŞİKAYETÇİ-

Alışveriş için Piri Mehmet Paşa Çarşısı'nı tercih eden veliler, geçtiğimiz yıla oranla fiyatların artmamasının kendileri için bir önemi olmadığını, çünkü satın alma güçlerinin düştüğünü ve okul alışverişinin bütçelerini zorladığını kaydettiler.

Veliler, bazı okulların kıyafetlerinin sadece belirli mağazalarda satılmasının da kendilerini mağdur ettiğini söyleyerek, bu uygulamaya tepki gösterdiler.

AA


Kategoriler

- eğitim - öğretmen - üniversite - öğrenci - meslek - sınav - Serbest Kürsü - okul - kpss - lise - başarı - MEB - ösym - dersler - YÖK - ÖSS - Milli Eğitim - İlköğretim - sbs - çocuk - Milli Eğitim Bakanlığı - ortaöğretim - ingilizce kursu - Öğrenci Affı - burs - ders - personel - fakülte - yükseköğretim - lisans - bilgisayar - öğretim - dil - atölye - teknik - Bekir Türkmenoğlu - motivasyon - atama - Biyoloji - edebiyat - doktora - dil kursu - ingilizce kursları - Hüseyin Çelik - tıp - öğretmen atamaları - stres - beslenme - yabancı dil - öğrenme

MollaCami.Com